Jak przestać się porównywać? To pytanie zadałam sobie na początku mojej drogi budowania poczucia własnej wartości. Porównywanie się z innymi rodziło we mnie wiele przykrych emocji. Z czasem zbudowałam tak silne poczucie własnej wartości, że nauczyłam się czerpać korzyść z mechanizmu porównywania się.
W tym artykule:
- dowiesz się, czy porównywanie może być Ci do czegoś potrzebne
- poznasz 4 kroki do wolności od porównywania się do innych
- otrzymasz 7 wskazówek, aby przestać się porównywać z innymi
JASNA I CIEMNA STORNA PORÓWNYWANIA SIĘ
Jasna i ciemna strona porównywania się
Najczęściej spotykasz się z ciemna stroną porównywania siebie z innymi osobami. W tym aspekcie mechanizm ten ciągnie Cię w dół, powoduje gorsze samopoczucie, odbiera motywację i często wprowadza w stan beznadziejności czy nawet użalania się nad sobą. A jego owocem jest zazdrość, która wrażliwsze osoby wprowadza w poczucie winy. Znasz to? Jeśli tak, to z wirtualnie Cię mocno przytulam, bo to naprawdę boli.
Jest też jasna strona porównywania się, która wynika z naturalnej potrzeby rozwoju i widzenia własnego progresu. Osoby ze zbudowanym poczuciem własnej wartości, najczęściej nie mają potrzeby porównywać się z nikim. Jednak, gdy już się z kimś porównują, to wówczas szukają w tym motywacji, inspiracji, swojego wzrostu czy wiedzy. Często też współpracy z osobami, które podziwiają, aby wspólnie coś stworzyć lub zadziałać dla lepszego dobra. Często takie osoby porównują się celowo do osób, które obrały jako swoje autorytety. Dlaczego? Gdyż są dla nich przykładem godnym naśladowania i dzięki temu mają punkt odniesienia odnośnie tego, co chcą sami w życiu osiągnąć.
Po co w ogóle się porównujemy?
Wspomniałam, że porównywanie siebie z innymi może wynikać z naturalnej potrzeby widzenia swojego progresu. W rozwoju osobistym potrzebujemy raz na jakiś czas sprawdzić własny progres, aby nie stracić sensu włożonej pracy np. w zmianę nawyków. Potrzebujemy informacji zwrotnej od innych osób.
Bardzo często zmian w życiu szukają osoby, które chcą wyjść z toksycznego środowiska lub zamknąć trudny okres w swoim życiu. Zazwyczaj nie mają wówczas przy sobie osób, które mogą im dać motywację, poklepać po ramieniu i powiedzieć: Dobra robota. Osoby spragnione rozwoju będą szukać innych osób, które już coś w życiu osiągnęły, aby móc się na kimś wzorować. Szczególnie jeśli nie miały tego w domu rodzinnym. Zatem naturalnie będą się porównywać, aby widzieć, że idą do przodu. O ile w tym wszystkim nie będzie krzyczeć na całe gardło niskie poczucie własnej wartości.
Jeśli to czytasz i czujesz, że to o Tobie, to od serca Ci powiem: „Od początku Twojej rozwojowej drogi zadbaj o poczucie własnej wartości.” Nie bój się szukać osób, które będą Ci przykładem, ale porównując się z nimi, niech Cię motywują i dodają wiary, że Ty też możesz. To jest zdrowy i dojrzały owoc dobrego porównywania się, gdy dociera do Ciebie prawda: Skoro inni mogli, ja też mogę. Zwłaszcza jeśli ktoś miał podobą historię do Twojej.
Jeśli porównywanie się do innych jest przykre dla Ciebie poniżej cztery kroki oraz 7 wskazówek, aby uwolnić się od negatywnego aspektu tego mechanizmu.
4 KROKI, ABY UWOLNIĆ SIĘ OD PORÓWNYWANIA
- Znajdź źródło Twojego porównywania się
Jak myślisz, dlaczego się porównujesz? Może Twoi rodzice czy opiekunowie robili to wobec Ciebie przez całe życie i teraz robisz to nawykowo. A może masz za sobą doświadczenie rywalizacji w grupie rówieśniczej i zawsze wygrywał silniejszy. A może masz w sobie wiele braków, niespełnionych potrzeb, które w Tobie tak krzyczą, że autorycznie drażnią Cię osoby, które coś osiągnęły. - Przeanalizuj źródło i odrzuć to, co nie jest Twoje
Jeśli Twoi rodzice porównywali Cię do konkretnej kuzynki w rodzinie i teraz wpadasz w pewną pułapkę. Jak tylko pojawi się na horyzoncie osoba, która w jakiś sposób przypomina Ci tę kuzynkę, to Twój umysł robi porównanie. Ale to nie jest Twoje! Nie musisz powtarzać tych schematów, dlatego je sobie uświadamiaj i odrzucaj mocą decyzji. Może się okazać, że większość schematów porównywania się z innymi, które masz, w ogóle nie są Twoje. - Skup się na budowaniu Twojej wartości
Wejdź na drogę własnego wzrostu, poznania siebie, odkrycia własnych talentów, akceptacji siebie. Jednym słowem skup się na zbudowaniu silnego poczucia własnej wartości. Takiego, które będzie odporne na krytykę, pragnienia sukcesu, krzyk niezaspokojonych potrzeb czy właśnie porównywanie się z innymi. - Świadomie używaj porównywania się dla własnej korzyści
Ten punkt to dojrzałe używanie mechanizmu porównywania się do innych. Szczególnie do autorytetów, wzorów, przykładów, osób, które inspirują i mają pozytywny wpływ na Ciebie.
Warto też porównywać się do siebie samej/samego z początków własnej zmiany. Jaką radość sprawia, uświadomienie sobie, że kiedyś postępowałam tak, a teraz myślę i działam inaczej. Zobaczyć tę drogę, którą się przeszło i ją docenić. Mieć jasność własnej zmiany.
„Porównywanie nie dotyczy innych; dotyczy twojego byłego i przyszłego ja.”
– Scott Barry Kaufmann
https://euphire.pl/cytat/189-scott-barry-kaufmann-cytaty-psychologiczne/
JAK PRZESTAĆ PORÓWNYWAĆ SIĘ Z INNYMI? 7 WSKAZÓWEK
- Zafascynuj się własną osobą
Odkryj Twoją unikatowość! Poznawanie siebie, to piękna i ekscytująca przygoda. Doświadczenie, które może zaowocować akceptacją siebie, służeniem innym, poczuciem szczęścia i sensu w życiu. Kiedy zajmujesz Twój umysł własnym rozwojem, masz konkretne cele, do których dążysz, wiesz kim jesteś i czego chcesz, wówczas nie masz czasu na porównywanie się z innymi.
- Naucz się zaspokajać własne potrzeby
Samodzielne zaspokajanie własnych potrzeb jest niesamowicie ważną umiejętnością. Często porównujemy się z osobami, które mają to, czego nam brakuje. Również w kontekście relacji. Kiedy zadbasz o własne braki tak, że nie będziesz ich czuć, to również nie będziesz tego dostrzegać u innych.
- Doceniaj swoją codzienność
Zacznij od małych kroków takich, jak ucieszenie się z ciepłej wody w kranie czy dachu nad głową. Ćwicz uważność na życzliwość i dobro, które Cię otacza. Często masz dużo więcej, niż to widzisz i są osoby, które nawet tego nie mają i mogą zazdrościć Tobie.
- Znajdź swoją radość i satysfakcję
Pomocne może być odpowiedzenie sobie na pytania:
- Co lubisz robisz?
- Co Cię interesuje?
- Co Ci sprawia radość?
Jeśli tego jeszcze nie wiesz, zacznij eksperymentować. Ułóż własny dzień tak, aby na wieczór móc poczuć satysfakcję, choć z jednej, małej rzeczy dobrze zrobionej.
- Wsłuchaj się w Twoją wewnętrzną motywację
Odpowiedz sobie na pytania:
- Co powoduje, że ci się chce?
- Dla kogo, z jakiego powodu podejmujesz jakiś wysiłek?
- Dlaczego warto żyć?
Wsłuchaj się w siebie. zastanów się, co jest Twoją wewnętrzną motywacją, motorem działań, tym, co powoduje, że chce Ci się wstać z łóżka każdego dnia.
- Wyznacz fundamentalne wartości
Kiedy wiesz, co jest ważne dla Ciebie i zaczynać żyć w zgodzie z własnymi wartościami, nie będziesz się porównywać z kimś, kto realizuje całkowicie inną wizję życia. Nawet jeśli wszyscy będą krzyczeć, że tak wygląda sukces. Gdyż to nie będzie Twoje, nie będzie dla Ciebie ważne.
- Pracuj nad Twoim nastawieniem i postawą
Nastawienie naprawdę ma znacznie. Jeśli nastawiasz się ogólnie negatywnie do siebie i innych ludzi, to wówczas porównując się z innymi, będziesz tylko cierpieć. Jednak, gdy popracujesz nad takim prawidziwym i pozytywnym nastawieniem, porównywanie się z innymi, przestanie być dla Ciebie problemem.
Podsumowanie
- porównywanie siebie z innymi przy niskim poczuciu własnej wartości jest negatywne i szkodzące
- może przynieść korzyść, gdy jest używane w dojrzały i celowy sposób
- jednak dla osób, które dopiero budują poczucie własnej wartości lepiej jest zmniejszyć porównywanie się z innymi
Życzę Ci silnego poczucia własnej wartości.
Lidia.