Body positive to ruch społeczny, idea, a nawet organizacja non-profit! Mają na celu rozpowszechnienie akceptacji i szacunku do ludzkiego ciała niezależnie od płci, rozmiaru, kształtu, koloru czy jego sprawności. Poniżej szerzej opisuję body positive w każdym z tych aspektów.

RUCH SPOŁECZNY BODY POSITVE

Ogólnie body positve narodziło się jako ruch społeczny, do którego może dołączyć każdy, kto się utożsamia z założeniami tej inicjatywy. Każdy z nas może we własnym środowisku zachęcać do tego, czego uczy body positive. Mówić o szacunku do własnego oraz cudzego ciała, akceptacji jego wyglądu, tolerowania każdego człowieka niezależnie np. od koloru jego skóry. Ruch ten ma na celu realną zmianę społeczną odnośnie do traktowania ludzi ze względu na ich ciało. Dąży również do wolności od oceniania ludzkich ciał czy akceptowania różnic w wyglądzie. Ważne jest także traktowanie każdego człowieka dobrze, niezależnie do typu urody czy kształtu ciała. Szczególnie ruch staje w obronie osób wykluczonych społecznie, z powodu swojego ciała np. niepełnosprawnych czy osób o ciemnym kolorze skóry. Ruch ten powstał w latach 60. XX w., choć już wcześniej za jego początki uważa się bunt Francuzek dotyczący noszenia gorsetów w XIX wieku.

ZAPISY NA WEBINAR: BODY POSITIVE W PRAKTYCE. 13 września o godz. 21:00

.

IDEA CIAŁOPOZYTYWNOŚCI

Body positive jako idea ma na celu pozytywne patrzenie na własne ciało. Skupia się wokół zmiany nastawienia do własnego wyglądu. Zmiana nastawienia jest procesem i wymaga czasu oraz pracy. Idee ma na celu pracę nad przekształceniem negatywnego obrazu własnego ciała na realny i pozytywny. Także transformacji krytycznych czy fałszywych przekonań wobec samej siebie. Ta idea przyświeca szczególnie psychologom, trenerom rozwoju osobistego czy też wpływowym osobom np. aktorkom. Najczęściej ich działania są ukierunkowane na pomoc osobom, które nie lubią swojego wyglądu. Osobiście, jako trenerce, założenia body positive służą w aspekcie budowania silnego poczucia własnej wartości u moich klientek. Pracujemy wówczas z ciałem, przekonaniami oraz nastawieniem do niego. Jestem praktykiem body positive, gdyż przeszłam całą drogę od nienawiści własnego ciała przez akceptację do jego pokochania.

ORGANIZACJA NON-PROFIT – THE BODY POSITIVE

W latach 90. powstała organizacja The Body Positive, która została założona przez Connie Sobczak oraz Elizabeth Scott. Pierwsza z nich sama przeszła przez piekło, z powodu zaburzeń żywienia i śmierci siostry. Ten wstrząs popchnął ją do zmian w patrzeniu na swoje ciało. Druga z kobiet, psychoterapeutka i pracowniczka socjalna widziała w szkołach USA poważny problem wśród młodzieży dotyczący akceptacji swojego wyglądu. Ich organizacja ma na celu pomagać młodym kobietom, szczególnie nastolatkom w słuchaniu swojego ciała, uczeniu się go oraz rozkwitaniu. Główny cel organizacji to doprowadzić do zlikwidowania bolesnych skutków negatywnego obrazu własnego ciała. Do nich należą: zaburzenia jedzenia, depresja, lęki, samookaleczenia, uzależnienia od używek oraz przemoc domowa. Swoją ofertę edukacyjną kierują do szkół, trenerów, nauczycieli, pracowników socjalnych, którzy pracują z młodzieżą i młodymi dorosłymi.

Poniżej możesz poczytać trochę więcej o tej organizacji.

Jak widać, body positive jest skierowane do każdej osoby, która zmaga się z negatywnym nastawieniem do własnego ciała. W Polsce się szacuje, że niestety, aż 60% nastolatek* uważa się za grube. Podczas gdy tylko połowa ma faktycznie nadwagę. Nie jest lepiej, jeśli chodzi o młode kobiety. Także myślę, że ciałopozytywność ma szansę zmienić ten stan rzeczy i mam zamiar do tego znacząco się przyczynić.

Lidia.


*źródło danych: https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Psychoterapia/Problem-z-akceptacja-ciala-to-problem-wiekszosci-Polek