Body positive obecnie przeżywa rozwit, ponowną falę popularności i jest odpowiedzią na skrajny trend na przesadnie wyrzeźbione ciało czy niemożliwie gładką i napiętą skórę. Właściwie, co oznacza body positive? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na to pytanie oraz pokazać Ci czego nie oznacza body positive. Zapraszam do dyskusji pod wpisem. Co dla Ciebie oznacza body positive?

Co oznacza body positive? Czyli rzecz o akceptacji własnego ciała

CO OZNACZA DOSŁOWNIE BODY POSITIVE?

Body positive (z ang.) dosłownie można przetłumaczyć na ciałopozytywność, ciało pozytywne, ciałopozytyw. Jednak jego znaczenie jest szersze i głębsze.

CO JESZCZE OZNACZA BODY POSITIVE?

1. POZYTYWNE NASTAWIENIE DO WŁASNEGO CIAŁA

Body positive w jednym zdaniu oznacza takie nastawienie do własnego ciała, które jest pozytywne. Pozytywne, gdyż za nim idą uczucia, emocje, myśli, opinie, zachowania, traktowanie itp. własnego ciała, które jesteśmy w stanie określić jako te dobre, właściwe, sprzyjające mu. Misją body positive jest dotrzeć do młodych kobiet, aby je wyciągnąć z negatywnego patrzenia na własne ciało. W praktyce oznacza to edukację i formację w szkołach, w grupach, indywidualnie, żeby uchronić przed smutnymi konsekwencjami negowania własnego ciała. Do nich należą zaburzenia odżywiania, choroby, anoreksja, bulimia, uzależnienia, samookaleczenia, a nawet samobójstwa.

W Polsce już był przypadek 16-latka, który był stale poniżany, wyśmiewany, krytykowany i odrzucany przez rówieśników, z powodu swojego wyglądu. Był wrażliwym nastolatkiem i nie wytrzymał. Niestety odebrał sobie życie. Zostawił list, w którym jasno podał powód samobójstwa. List opublikowali jego rodzice, jako świadectwo, do czego może doprowadzić społeczne odrzucenie czyjegoś wyglądu.

2. DĄŻENIE DO ZMIANY SPOŁECZNEJ

Chodzi o powszechną akceptację i szacunek do ciała własnego i drugiego człowieka. Obejmuje kwestię tolerancji ludzkich ciał niezależnie od ich wyglądu, kształtu, wielkości, koloru, sprawności, płci. Traktowanie ludzi gorzej lub lepiej ze względu na ich wygląd jest niesprawiedliwe i niesłuszne w każdej kulturze! Nie wspomnę już o tym, że do tej pory są kraje, w których kobieta jest traktowana jak niewolnica i nie ma żadnych praw. Podobnie ma się rzecz z rasizmem, na którego mam ostre zęby oraz z osobami niepełnosprawnymi. Co raz słyszę, że rząd zmienił jakąś ustawę na niekorzyść rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. To są niesprawiedliwości społeczne, które powinny być po prostu wyeliminowane.

3. OBALENIE MITU KANONU PIĘKNA

Piękno jest pojęciem względnym. Nie można jednoznacznie określić, że ktoś jest piękny, a ktoś inny brzydki. Raczej subiektywnie uznajemy, że ktoś się nam podoba i jesteśmy zachwycenia czyjąś urodą. Każdy z nas jest unikatowy i ma swój wyjątkowy urok, który będzie oddziaływał na jednych, a na innych nie. Nie mamy prawa oceniać wyglądu innych, bo nikt z nas w kwestii urody nie jest obiektywny. Po prostu nie istnieje pojęcie piękna obiektywnego, a tym samym oceniając czyjąś urodę zawsze jesteśmy nieobiektywni. Jednym słowem konkursy piękności nie mają sensu i ja głosuję za tym, by je znieść.

Co oznacza body positive?
Ciałopozytywność
Pozytywne nastawienie do ciała
Akceptacja ciała
Zmiana społeczna
Obalenie mitu piękna

CZEGO NIE OZNACZA BODY POSITIVE?

Body positive jest dość młodym ruchem działającym na rzecz akceptacji własnego ciała i często jest mylony z innymi podejściami do własnego ciała. Niestety błędne założenia przypisywane idei body positive już też dotarły do Polski. Jeśli znasz mnie dłużej, to wiesz, że wszystko sprawdzam, aż do trzeciego dna. Już mi tak zostało po moim krótkim epizodzie pracy w zawodzenie dziennikarki.

Czego więc nie oznacza ciałopozytywność?

1. TEGO, CO OBIEKTYWNIE JEST NEGATYWNE DLA CIAŁA

Jeśli się spotkasz z osobami, które twierdzą, że używki czy nałogi są dobre dla Twojego ciała, bo tak mówi ciałopozytywność, to uciekaj od tej osoby, jak najdalej się da. Są trendy mówiące, że w imię body positive można robić z ciałem, co się chce np. nie dbać o zdrowie czy właściwe odżywianie. Do takich negatywnych nurtów należą przykładowo: odżywianie się energią słoneczną, używki jako forma relaksu dla ciała, leżenie godzinami, dniami w łóżku w imię odpoczynku, poddawanie ciała niebezpiecznemu hartowaniu jak przechodzenie przez ogień. Skrajności zazwyczaj niosą ze sobą zagrożenie.

W traktowaniu pozytywnie swojego ciała należy się kierować zdrowym rozsądkiem. Żadna ze skrajności nie jest dobra. Ani nadmierne ignorowanie potrzeb własnego ciała czy jego zaniedbywanie, ani robienie z niego bóstwa i kultu w postaci nagłownych ćwiczeń czy diet.

2. NEGOWANIA ZASAD SAVOIR-VIVRE

Body positive nie neguje zasad savoir-vivre, choć mówi się w ramach ciałapozytywności o akceptowaniu również swojego owłosienia. Rzecz dotyczy kwestii golenia owłosienia czy niegolenia go. Tak naprawdę body positive nie nakazuje kobietom przestać się golić. Niektóre kobiety zrezygnowały z golenia swojego ciała całkowicie czy częściowo usprawiedliwiając się, że w ten sposób akceptują swoje ciało. Co to ma do savoir-vivre? Ogólnie się przyjęło, że kobiety zakładające stroje wieczorowe wykrojone tak, że przy podniesieniu ręki do góry może obnażyć pachy, powinna ogolić te pachy, ze względów estetycznych. I tutaj pojawia się konflikt, bo według body positive nie powinno się takiej kobiety oceniać, ale ludzie kierujący się savoir-vivre będąc na eleganckim przyjęciu, mogą poczuć zniesmaczenie na taki widok. Warto jednak praktykując body positive zachować dobry smak i wyczucie sytuacji.

3. AKCEPTACJI NIEUPORZĄDKOWANIA SEKSUALNEGO

Kolejne niewłaściwe zrozumienie body positive to przedmiotowe traktowanie własnego ciała dla przyjemności seksualnej. Być może Ty sama pierwszy raz usłyszałaś o ciałopozytywności ze środowisk LGBT? Ruch body positive jest niezależny od LGBT i pomaga ze strony psychologicznej zaakceptować własną płeć, a nie ją zmieniać. Oczywiście nikt też nie zabroni ludziom z LGBT praktykowania body positive po swojemu, bo Ci ludzie realnie cierpią, z powodu negatywnego obrazu własnego ciała i niekiedy skrajnego wykluczenia społecznego. Choć nie popieram LGBT, to również nie pałam do tych ludzi nienawiścią i staram się ich zrozumieć.


O samej idei body positive, ruchu społecznym oraz oranizacji non-profit przeczytasz w artykule: Co to jest body positive?

CO OZNACZA CIAŁOPOZYTYWNOŚĆ DLA MNIE?

Jestem osobą, która przeszła wszystkie 10 etapów relacji z własnym ciałem. Od nienawiści przez akceptację do miłości własnego wyglądu. Dodatkowo jestem trenerką rozwoju osobistego wyspecjalizowaną w pomaganiu kobietom budować silne poczucie własnej wartości. Zatem dla mnie body positive nie tylko oznacza dobre zmiany społeczne czy szczytną ideę broniącą niesprawiedliwości, ale przede wszystkim moją własną historię i doświadczenie. Dodatkowo dostarcza mi wiedzy i narzędzi, dzięki którym mogę pomagać innym. Niedługo pojawi się wpis z wideo-świadectwem o mojej drodze akceptacji własnego ciała.

13 września (poniedziałek) odbędzie się webinar:
BODY POSITIVE W PRAKTYCE

Aby nie przegapić tego bepłatnego wydarzenia zapisz się
na WEBINAROWĄ LISTĘ VIP

.

Dziękuję Ci za przeczytanie tego testu i jeśli widzisz w nim wartość, proszę, podziel się nim dalej. Będę wdzięczna za Twoją wypowiedź pod wpisem i podzielenie się swoimi przemyśleniami dotyczącymi body positive, ciałopozytwności.

Lidia.