Jesteś dorosłym człowiekiem i masz problemy z uwierzeniem we własne zdolności? Nie potrafisz pokonać swoich słabości i masz wrażenie, że ciągle jedyne czego doświadczasz to poczucie porażki? Najprawdopodobniej nie masz właściwego poczucia własnej wartości.

[tx_heading style=”default” heading_text=”5 ćwiczeń na podniesienie poczucia własnej wartości? Wideo oraz kilka słów wstępu” tag=”h2″ size=”24″ margin=”24″ align=”left”]

Nie ma takiego człowieka na ziemi, który nie miałby czegoś do zaoferowania innym. Każdy, bez wyjątku, każdy człowiek ma jakieś zdolności, umiejętności, jakąś wiedzę i przede wszystkim talenty. W poniższym wideo znajdziesz 5 ćwiczeń, które regularnie wykonywane przyniosą spodziewane efekty. Ćwiczenia na podniesienie poczucia własnej wartości nie są skomplikowane i każdy powinien sobie z nimi poradzić. Dzięki nim zaczniesz wierzyć w powodzenie Twoich projektów, odkryjesz wartość w swoich działaniach, a przede wszystkim zaczniesz być bardziej pewny(a) siebie, a wewnętrzny żal i uczucie przygnębienia się zmniejszy. Ważna jest regularność i praktyka.

 

Spróbuj, a nie pożałujesz! Wybrałam tylko pięć ćwiczeń z pośród wielu różnych. Za jakiś czas pojawią się kolejne. Każdy człowiek jest inny i jest indywiduum. Jedno ćwiczenie może zadziałać w Twoim przypadku, a inne już nie. Dlatego zachęcam do wypróbowania ćwiczeń na sobie przez jakiś czas. Mi niektóre ćwiczenia pomogły dopiero po regularnym stosowaniu przez kilka miesięcy. Podnoszenie poczucia własnej wartości, szczególnie, gdy widzi się tylko negatywy w życiu, wymaga czasu i jest procesem. Nie chodzi tutaj o ślepe uwierzenie, że możesz wszystko. Choć prawdą jest, że jak człowiek nauczy się osiągania celów to rzeczywiście zaczyna wierzyć w to, że wszystko, co sobie postanowi to osiągnie. Kwestia wypracowania charakteru.

Nie martw się, jeśli na początku nie będzie Ci dobrze szło. To normalne! Daj sobie czas i okazuj wobec siebie cierpliwość i łagodność, a zobaczysz, że za jakiś czas poczujesz się lepiej i spokojniej.

Pod wideo jest komentarz do ćwiczeń i materiały pomocne. Dobrze jest korzystać z tego razem dla osiągnięcia lepszych rezultatów. Wybaczcie jakość nagrania, ale nie zawsze mogę nagrywać rano.

[tx_divider size=”24″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Pomoc do ćwiczenia numer 2: Wypisz 20 pozytywnych cech charakteru” tag=”h2″ size=”24″ margin=”24″ align=”left”]

Ćwiczenie z wypisaniem czy zakreśleniem 20 pozytywnych cech będzie skuteczne, gdy zrobisz je uczciwie i prawdziwie. Ważne, żeby wypisać cechy, które autentycznie się uznaje u siebie i się widzi,że one występują. Jeśli masz problem z tym ćwiczeniem poproś innych ludzi, żeby zaznaczyli te cechy, które widzą w Tobie. Ważne, żeby poprosić osoby, które dobrze Cię znają. Dobrze się zastanów kto to może być. Nie zawsze rodzice dobrze spełnią to zadanie, szczególnie, gdy słyszysz od nich ciągle, że się do niczego nie nadajesz lub ciągłą krytykę Twojego postępowania. W takim wypadku lepiej jest posłuchać przyjaciół i znajomych.

Gdy pierwszy raz robiłam to zadanie zajęło mi sporo czasu. Najpierw wypisałam tylko 5 cech, potem lista rosła, aż osiągnęłam te 20. Potem przeczytałam to nagłos kilka razy, aż mnie zaskoczyło co inni o mnie myślą!

Następny krok to uczciwie uporządkować listę od najmocniejszych cech do najsłabszych. Zazwyczaj mamy takie bardzo mocne strony: 1-5. Warto je pielęgnować i na nich opierać nasze działania. Nie musisz wszystkich 20 cech wzmacniać i mieć na najwyższym poziomie, bo nikt nie jest perfekcyjny. Możesz wziąć niektóre na warsztat np. masz punktualność na pozycji 19, bo czasami się spóźniasz (mówimy tu o spóźnieniach ewidentnie z winy osoby, a nie niespodziewanych okoliczności) to postaraj się zwrócić większą uwagę na to, żeby np. wychodzić wcześniej z domu.

Pamiętaj, że każdy jest inny i ta metoda podnoszenia wartości może zadziałać mocniej lub słabiej w Twoim przypadku. Warto jednak spróbować. Postaraj się zastosować taktykę małych kroczków i pozwól sobie na odkrywanie swoich dobrych cech. Jestem 100% pewna, że masz ich wiele, choć może teraz tego nie dostrzegasz. Do poniższej listy możesz jeszcze dopisać cechy, których nie uwzględniłam.

[tx_heading style=”default” heading_text=”Pomoc do ćwiczenia numer 4: Wypisz 10 pozytywnych cech opisujących Twoje ciało” tag=”h2″ size=”24″ margin=”24″ align=”left”]

To ćwiczenie robię regularnie, właściwie każdego dnia. Kiedyś nie mogłam na siebie patrzeć w lustrze. Zawsze dostrzegałam jakąś wadę swojego ciała. Zmiana myślenia o swoim wyglądzie zajęło mi mnóstwo czasu i do tej pory pojawiają się negatywne i ostre myśli na swój temat. Doskonale wiem, co to znaczy wychodzić z koszmaru kompleksów i chowania się w mysiej dziurze. Nawet miałam taki etap, że tak trudno było mi samą siebie zaakceptować, że co chwilę zmieniałam fryzurę, kolor włosów, styl ubierania się. Akceptowanie swojego ciała to proces, który rozpoczyna się w Twojej głowie i jest to bardzo trudne dla osób, które skupiają się na swoich negatywnych myślach. Dlatego w tym ćwiczeniu trzeba wypisać tylko 10 cech. Jeśli możesz więcej to nie ograniczaj się i wypisz ich więcej!

Życzę Ci wielkich i małych kroków oraz sukcesów w podnoszeniu swojej wartości. Wierzę, że Ci się uda! Powodzenia!