Czy dotknął Cię niezdrowy perfekcjonizm? Czy już przekraczasz swoje granice? Czy grozi Ci perfekcjonizm? Czy jesteś perfekcjonistą?

W odpowiedzi na powyższe pytania wielu perfekcjonistów odpowie:

K.: Nie, dobrze mi z tym. Ja wcale nie przesadzam. Umiem wymagać od siebie to mam prawo również wymagać od innych.

A.: Co ja? Perfekcjonistą? Niemożliwe! Przecież mam tylko ubrania ułożone w kostkę, ale nie kolorami. Gdybym był perfekcjonistą to wszystko byłoby ułożone kolorami!

B.: Hahaha! Mi nie grozi perfekcjonizm. Wiem, że w pracy robię wszystko jak należy, ale żebyś zobaczyła mój bałagan w domu!

Ale kiedy wejdziemy w szczegóły i popatrzymy na ten problem z innej strony:

K.: Rzeczywiście! Żaden z moich związków się nie utrzymał i chciałam, żeby mój partner się zmienił. Wymagałam od niego, żeby za każdy razem był co raz lepszy. Nie wiedziałam, że to może wynikać z mojego perfekcjonizmu!

A.: Tak, to prawda, że nie zacznę pracy dopóki wokół mnie nie będzie porządku. Nie potrafię uśmiechnąć się do żony, gdy widzę, że podłoga nie została zmieciona. Dla mnie powinna być czysta każdego dnia.

B.: No wiesz, rzeczywiście tak mam, że siedzę w pracy po godzinach. W sumie nie umiem opuścić biura dopóki nie skończę tego, co sobie zamierzyłam tego dnia. Hmm… Czasami nie mogę zasnąć, jak sobie uświadomię, że np. nie sprawdziłam dokładnie któregoś raportu i może się okazać, że jest jakiś błąd. Na samą myśl skóra mi cierpnie na plecach!

Powyższe wypowiedzi są przykładowe i typowe dla osób, którym doskwiera perfekcjonizm.


Poniżej przedstawiam pewne wytyczne, które są powodem do zapalenia się czerwonej lampki w głowie i mogą zasugerować u Ciebie problem z perfekcjonizmem:

  • Zaczynasz odkładać zadania w czasie z myślą o lepszym momencie i dogodniejszych warunkach, żeby zacząć.
  • Twoje poczucie wartości zależy od wyniku jaki osiągniesz.
  • Zawsze stawiasz sobie wysokie wymagania i nie umiesz z ich rezygnować.
  • Czujesz przemęczenie, ale Tobie ciągle wydaje się, że robisz za mało lub niedokładnie.
  • Potrafisz w nieskończoność poprawiać coś, co inni już dawno skończyli. Dla Ciebie zawsze znajdzie się jakiś detal do poprawy.
  • Masz tendencje narzucania innym swoich wymagań.
  • Tracisz humor, gdy Twoja praca jest niżej oceniana, niż sobie zakładasz.
  • Posprzątane mieszkanie jest dla Ciebie ważniejsze, niż to że zrobisz komuś awanturę o bałagan.
  • Zawsze dajesz więcej, niż od Ciebie wymagają inni i nawet jeśli nie wiesz czy ktoś tego nie potrzebuje.
  • Masz tendencje oceniania pracy innych niżej, trudności w pracy grupowej, narzucania swojego zdania i sposobu pracy innym.
  • Prawie zawsze bierzesz na siebie obowiązki innych z myślą, że oni nie zrobią tego tak dokładnie jak Ty to możesz zrobić.
  • Nie radzisz sobie z porażką, a każdy błąd traktujesz jak poważne wykroczenie.
  • Chcesz zmieniać innych i trudno Ci zaakceptować wady u tych osób.
  • Masz dewizę, że lepiej zrobić coś doskonale albo wcale tego nie robić.

Jeśli większość powyższych punktów dotyczy Ciebie warto podjąć wysiłek zdiagnozowania perfekcjonizmu, jego siły i w jaki sposób go leczyć.

Zdiagnozowanie perfekcjonizmu może się okazać bardzo trudne, szczególnie, gdy dotyka tylko wąskiej dziedziny życia. Dlatego jeśli podejrzewasz, że „bycie doskonałym” zaczyna Cię rujnować warto skierować swoje kroki do specjalisty i się przekonać czy rzeczywiście już przekraczasz granice zdrowego perfekcjonizmu. Na tym etapie podrzucam dla Ciebie kilka linków z testem na perfekcjonizm. U mnie się one sprawdziły. Być może okażą się dobre do wstępnej diagnozy, takiej ogólnej. Warto także przeczytać wpis o typologii perfekcjonistów, żeby się przekonać czy przypadkiem nie dotyka Ciebie tylko w pewnych okolicznościach.


Testy pomagające określić czy w ogóle dotyka Cię problem perfekcjonizmu dysfunkcyjnego lub czy masz do niego tendencje:

http://portal.psychologiczny.pl/test/32/Test_Perfekcjonizm

http://www.psychologyhub.eu/artykuly/35,perfekcjonizm-test

http://coaching-okiem-studenta.blog.pl/2014/05/07/test-na-perfekcjonizm/

Pamiętaj jednak o tym, że prawdziwą diagnozę powinien postawić specjalista, z tego powodu, że niszczący charakter Twojego perfekcjonizmu może być głęboko ukryty. Już w najbliższym wpisie podzielę się moją historią oraz tym co mi pomogło, a za 2 tygodnie w tym temacie pokaże ćwiczenia i metody pomocne w wyjściu z perfekcjonizmu.

Leurien.