Jezus w koronie cierniowej. Grafika tytułowa postu blogowego: Wielkanoc w Ekwadorze, czyli tradycje na okres Wielkiego Tyogdnia i Wielkiejnocy u Ekwadorczyków

Jak wygląda Wielkanoc w Ekwadorze? Jakie są tutejsze zwyczaje? Jak Ekwador obchodzi czas Wielkiego Tygodnia? O tym kilka słów poniżej.

To już będzie moja kolejna Wielkanoc w Ekwadorze. Oczywiście nie może się obyć bez narodowego akcentu. Od początku wielką furorę wśród mojej ekwadorskiej rodziny zrobiły jajka w majonezie, sałtka wielowarzywna i świąteczne ciasto. A mnie zaskoczono słynną zupą! Fanescą!

FANESCA

Jedną z ważniejszych tradycji wielkopostnych jest specjalnie przygotowywana zupa o nazwie Fanesca. W domach je się ją tylko i wyłącznie w Wielki Piątek, Sobotę oraz Niedzielę. Natomiast w restauracjach można zamówić Fanescę już na dwa tygodnie przed Triduum Paschalnym.

Zupa jest bardzo skomplikowana i gotuję się ją przez 2-3 dni. Zawiera w sobie bardzo dużo składników takich jak groch, fasola, bób, specjalna, suszona ryba, kukurydza biała, żółta, różnego rodzaju warzywa typu cebula biała, czerwona, trochę kapusty, ser, mleko, masło, orzechy arachidowe, oregano, bazylia, czosnek, kminek, ryż, pieprz, sól i wiele innych, których nazw nie da się przetłumaczyć na język polski.

Fanseca, tradycyjna zupa ekwadorska na czas Wielkiego Tygodnia. Żółta, gęsta zupa z jajkiem na twardo, z platrami smażonego banana i jajkiem na twardo. Wielkanoc w Ekwadorze.
Fanesca w wykonaniu mojej teściowej

Moim zdaniem jest to najdroższa zupa bezmięsna. Jak się domyślacie jest też ciężkostrawna i mocno sycąca. Niektórzy żartują tutaj, że lepiej wcześniej przygotowywać żołądek na jedzenie tej zupy i najlepiej zrezygnować ze śniadania. 😉

Dla mnie smak jest nie z tej ziemi, choć jak pierwszy raz usłyszałam, co zawiera ta zupa to w ogóle nie chciałam jej jeść! Obecnie wiem, że warto, ale z umiarem. Serwuję się ją z jakiem na twardo, smażonym bananem w odpowiednim rodzaju, często z yuką, podsmażaną cebulką, śmietanką. Dużo zależy od rodzinnych tradycji.

DOMINGO DE RAMOS, czyli Niedziela Palmowa

Ciekawą sprawą jest, że palmy tutaj są mniej ważnym rekwizytem, niż w Polsce. Gałązki palmowe są skromne i składają się albo z młodego pędu bambusa przyozdobionego różą albo z kilku kolorowych kłosów razem związanych. Jeszcze nigdzie nie widziałam palm takich jak w Polsce, wysokich, przyozdobionych różnymi kwiatami z papieru i bibuły i zakończonych bukietem zbóż. Bardziej na wsiach można spotkać prawdziwe gałązki palm, które indiańskie kobiety zaplatają w specyficzny sposób. Jednak przeważa kolor zielony zamiast wielu barw. Procesja z palmami, jeśli już, odbywa się poza miastem lub na starówce.

Wielkanoc w Ekwadorze. Na pierwszym planie palma, czyli gałązka bambusowa z zielono-żółtymi liśćmi. Na drugim planie obrazem Świętej Rodziny.
Moja bambusowa (chyba) palma

DROGA KRZYŻOWA NA STARÓWCE

W Wielki Piątek obowiązkowo odbywa się inscenizacja Drogi Krzyżowej, do której jest zaangażowany świat artystyczny. Profesjnalni aktorzy odgrywają przydzieolone im role: Piłata, płaczących kobiet, św. Weroniki itd. Główny bohater zostaje ukrzyżowany. Ta sztuka teatralna jest niesamowitym przeżyciem i widowiskiem, która trwa kilka godzin, a ludzie tłumnie się gromadzą na ulicach Starówki.

Zdjęcie rzeźby Jezusa Ukrzyżowanego. W tle niebo z białymi chmurami. Wielkanoc w Ekwadorze.

7 KOŚCIOŁÓW

W ramach pokutnych praktyk odwiedza się kościoły na Starym Mieście z modlitwą i błaganiem o odpuszczenie grzechów. Należy odwiedzić siedem kościołów w Wielki Czwartek lub Wielki Piątek rano przynosząc przed ołtarz serce skruszone i pragnienie poprawy. Ma to na celu również głębsze przeżycie tego czasu i uświadomienie sobie własnej grzeszności i słabości.

ŚWIĘCENIE WINA I CHLEBA

W niektórych parafiach jest zwyczaj błogosławienia wina na Niedzielę Wielkanocną oraz chleba na post w piątek. Odbywa się to w Wielki Czwartek podczas uroczystości Wieczerzy Pańskiej. Nie ma natomiast biegania z koszyczkami do kościoła w Wielką Sobotę, która tutaj jest czasem milczenia i oczekiwania na Zmartwychwstanie.

W koszyczku, na czerwone ściereczce leży bohenek chleba i buteka wina, które w Ekwadorze są święcona w czasie Wieczerzy Wielkiego Czwartku. Wielknoc w Ekwadorze.
Poświęcone wino i chleb

NADZWYCZAJNA SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

Przyznaję się, że nie jest to żaden zwyczaj. Jednak chciałam to napisać jako ciekawostkę. W 2016 roku wyszła od kapłanów inicjatywa Spowiedzi w centrach komercyjnych. Po pierwszym tygodniu kapłani byli zszokowani ilością ludzi stojących w kolejkach. Pojawiły się komentarze, że jest ogromna potrzeba wyjścia do tych, którzy nie uczęszczają regularnie na Mszę Świętą i nie korzystają tak często z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Akcja została powtórzona w Wielkim Tygodniu przynosząc wiele dobrego i odnosząc ogormny sukces. W kolejnych latach organizowano podobne akcje jak całonocna Spowiedź, które cieszyły się nie mniejszą popularnością.

WIELKANOC W EKWADORZE

Na samą Wielkanoc w Ekwadorze nie ma specjalnego świętowania. Nie tak jak u nas, że jest śniadanie, dzielienie się święconką i uroczysty obiad. Tutaj najbardziej się obchodzi Wielki Piątek i ogólnie Triduum. Sama Niedziela Wielkanocna jest obchodzona w gronie rodzinnym, idzie się na Mszę, często je się obiad poza domem, w jakiejś restauracji lub ponownie je się Fanscę. Poniedziałek Wielkanocny jest już dniem pracującym i w ogóle się go nie świętuje!

MAM WIOSENNE WYZWANIE DLA CIEBIE

Zaraz po Wielkiejnocy odbędzie się wyzwanie wiosenne, czyli ZŁOŚĆ PIĘKNOŚCI SZKODZI, czyli wiosenne porządki w Twoim ogordzie emocji.

Będą to 3-dni (8-10 kwiecień 2021 r.):

  • porannych e-maili
  • krótkich ćwiczeń
  • merytorycznych live-ów

Chcesz poczytać coś więcej?