Jakie są najgorsze mity o złości? W jakie kłamstwa na temat złości wierzysz, a które powodują Twoją niechęć do zajęcia się tą emocją? W tym wpisie rozprawiam się z 3 najgorszymi mitami o złości.

Grafika tytułowa. Po lewej stronie: Kobieta krzycząca ze złości w bluzce w biało-czarne paski, w okularach i z rozpuszczonymi, ciemnymi włosami. Po prawej stronie tytuł: 3 najgorsze mity o złości, czyli kłamstwa na temat złości

Świat bez złości

Zastanawiałaś się może nad tym, jak wyglądałby świat bez złości? Kiedyś o tym nie myślałam. Po prostu nie chciałam jej czuć. Po co mi złość, która tylko niszczyła moje relacje z innymi? Na co mi ta złość, skoro z jej powodu tyle razy raniłam innych, nawet jak tego nie chciałam?

Nie, kiedyś nawet mi przez myśl nie przeszło zastanawiać się nad światem bez złości. Byłam pewna, że gdyby złość zniknęła wszyscy byliby dla siebie milsi, na świecie byłoby więcej miłości, spokoju, życzliwości…. Tia… jasne!

Teraz, gdy jestem po wielu szkoleniach z inteligencji emocjonalnej bardzo łatwo potrafię sobie wyobrazić świat bez złości. Może Cię zaskoczę, ale byłby to świat pełen okrucieństwa i wyzyskiwania…

Wyobraź sobie, że ktoś gwałci kobietę, a ona się nie złości tylko z uśmiechem na twarzy na to pozwala. A co, gdyby ktoś w rozmowie notorycznie przekraczał Twoje granice intymności, ale Ty się nie złościsz, nie bronisz, nie masz energii, by powstrzymać taką osobę… Albo , że niemowlę umiera w łóżeczku w nocy, bo uśmiechem i po cichu woła swoją mamę na jedzenie i zmianę pieluchy…

Przecież to przerażająca wizja? Weź już przestań!

– wykrzykujesz w niedowierzaniu otrząsając się z tych koszmarnych obrazów.

Wiele osób myśli, że złość jest zła i niepotrzebna. Że jej istnienie czyni świat gorszym, a ludzi złymi. Wypierają, tłumią, zamrażają złość, aby jej nie czuć czy nie okazywać jej istnienia. Niestety ona upchana głęboko zgromadzi się i wybuchnie z ogromną niszczącą mocą.

Dlatego dziś rozprawię się z 3 najgorszymi mitami na temat złości.

MITY O ZŁOŚCI

Przekonania, mity o złości, które przedstawiam Ci poniżej są tylko niektórymi, z którymi się spotkałam w mojej pracy trenerskiej. Jest ich dużo więcej, ale uznałam, że te są najczęstsze i moim zdaniem najgorsze. Z jakiego powodu? Gdyż mocno blokują do tego, żeby w ogóle uwierzyć, że można sobie ze złością poradzić. Paraliżują osoby wrażliwe do rozpoczęcia pracy ze swoimi emocjami.


MIT 1. ZŁOŚĆ JEST ZŁA

Złość jest czymś dla nas naturalnym. Każdy z nas od urodzenia odczuwa złość, gdyż jest jedną z podstawowych emocji, które nas łączą również ze światem zwierząt. Zwierzęta nie posiadają wolnej woli w kontekście moralności. Nie można powiedzieć, że głodny pies ukradł kiełbasę i jest to moralnie złe. Pies nie wybiera między dobrem, a złem. Nim kierują instynkty, ale to nie oznacza, że nie odczuwa emocji. Kiedy cierpi, choruje, głoduje czuje złość. Skoro pies czuje złość, a jednocześnie nie podejmuje moralnych decyzji to złość nie może być moralnie oceniona jako zła. Jest negatywną emocją, z powodu tego, jak ją odczuwamy, ale nie jest grzechem sama w sobie.

MIT 2. NIE WOLNO SIĘ ZŁOŚCIĆ. ZŁOŚĆ JEST ZABRONIONA

Notorycznie jak byliśmy dziećmi zabraniano nam się złościć. Może słyszałaś w swoim życiu określenia:

Grzeczne dziewczynki się nie złoszczą.
Nie złość się, bo brzydko wyglądasz.
Złość piękności szkodzi.
Nie wolno krzyczeć i tupać nóżkami.
Zachowuj się i nie złość się.

Ten mit jest szczególnie groźny, gdyż każe nam tłumić złość, unikać jej za wszelką cenę i nie pozwalać sobie na odczuwanie złości, a jak już wyżej napisałam, jest ona czymś naturalnym i nie da się nie doświadczać złości. Ten mit powoduje, że nie jesteśmy w stanie jej wyrażać, gdyż jej nie akceptujemy.

MIT 3. OKAZYWANIE ZŁOŚCI TO SŁABOŚĆ

Słabością jest nieumiejętne okazywanie złości m.in. tłumienie, agresja słowna lub w czynie czy też rzucanie przedmiotami. Natomiast mamy prawo złość okazywać, ale warto to robić w sposób odpowiedni. Jaki? Taki, w którym jednocześnie wyrazimy złość, ale nie zranimy nią drugiej osoby.

Chcesz poznać te sposoby? Zobacz! Nowy kurs właśnie jest w sprzedaży! Pokochaj siebie w złości i gniewie. 2.0.

Kurs o złości i gniewie! Jedyna taka okazja w tym roku!