Jest wiele osób, które uczą planowania oraz produktywnego wykorzystania czasu. Większość z nich to mężczyźni, którzy osiągnęli wielki sukces w swoim życiu. Zauważyłam, że kiedy na ślepo śledzi się ich wskazania, bez dopasowania planowania do swojej sytuacji życiowej, to łatwo o wypalenie i rezygnację z dalszych działań, niż o prawdziwe efekty. W jaki sposób można znaleźć swoją własną metodę planowania?

[tx_heading style=”default” heading_text=”Jak znaleźć swoją własną metodę planowania?” tag=”h1″ size=”30″ margin=”24″ align=”center”]

Oczywiście można to robić metodą prób i błędów. Nie jest to takie złe, gdyby nie fakt, że marnujesz przy tym mnóstwo czasu. Popełniłam ten błąd i zanim znalazłam odpowiedni styl planowania, dopasowany do mnie i przynoszący mi efekty, zajęło mi to ok. 5 lat! A przecież mogłam najpierw przyjrzeć się samej sobie, przeanalizować siebie i proponowaną metodę planowania i wiedzieć wcześniej, że coś może u mnie nie zadziałać! Jeśli jednak nie znasz siebie na tyle, by wiedzieć jaka metoda będzie dla Ciebie dobra to nie pozostaje Ci nic innego, jak właśnie sprawdzenie w praktyce. Dlatego przygotowałam dla Ciebie pytania pomocnicze, a oprócz nich przykładowe metody. Nie bój się ich miksować, zmieniać pod siebie i dopasowywać do aktualnej sytuacji życiowej.

Zanim zaczniesz wprowadzać w życie jakiekolwiek planowanie to proszę Cię usiądź i zastanów się:

  • Czy proponowana metoda planowania jest adekwatna do Twojej sytuacji życiowej?
    [tx_spacer size=”16″]
    Inne będzie planowanie dla osoby, która prowadzi własną firmę, a inne dla mamy małego dziecka, a jeszcze inne dla studentów. Dla osób pracujących przed komputerem będzie istotne produktywne wykorzystanie czasu, a dla mamy małych dzieci spędzenie czasu z niemowlęciem. Student będzie chciał zaplanować swój czas na naukę, a resztę pewnie spędzi na zabawach i spotkaniach z przyjaciółmi.
    [tx_spacer size=”16″]
  • Czy jesteś bardziej wzrokowcem czy słuchowcem?
    [tx_spacer size=”16″]
    Słuchowiec będzie potrzebować widzieć swój plan działania i często do niego zaglądać. Plan takiej osoby powinien być przejrzysty, czytelny i prosty, żeby łatwiej taka osoba mogła odnaleźć zadania wyznaczone na dany dzień. Natomiast osoba, która ma pamięć wzrokową spojrzy raz czy dwa w swój plan i będzie pamiętać, co ma zrobić. Prawdopodobnie też ozdobi kartkę, gdzie będzie wypisany plan i nie będzie się gubić w ilości kolorów i pokreśleń czy wzorów.
    [tx_spacer size=”16″]
  • Czy jesteś osobą, która jest zadaniowa czy projektowa?
    [tx_spacer size=”16″]
    Pierwsza lubi szczegółowe listy z bardzo konkretnymi zadaniami. Czuje satysfakcję z ich odhaczania i lubi mieć wszytko dokładnie wypisane. Nawet rozpisuje czas wolny. Druga rozpisze projekt za pomocą głównych wytycznych i będzie wiedziała, co robić. Wystarczą jej słowa-hasła przewodnie, żeby łatwo się orientować w wykonywaniu swojej pracy.
    [tx_spacer size=”16″]
  • Czy jesteś osobą, która ma stałe punkty dnia np. posiłki, treningi, modlitwa, przerwy?
    [tx_spacer size=”16″]
    Jeśli tak to przy planowaniu najpierw zawsze ustalaj czas wykonania stałych aktywności, żeby były osią dla innych zadań. Takimi stałymi punktami mogą być także: zawiezienie dziecka do szkoły, powrót męża z pracy, wyprowadzenia psa na spacer. Często jest tak, że te momenty mają także stałą godzinę wykonania, wtedy jeszcze łatwiej o ustalenie innych.

[tx_heading style=”default” heading_text=”Przykładowe metody planowania” tag=”h1″ size=”30″ margin=”24″ align=”center”]

 

[tx_row]
[tx_column size=”1/2″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Tematyczne dni tygodnia” tag=”h2″ size=”24″ margin=”24″ align=”left”]

[/tx_column]
[tx_column size=”1/2″]

Ten plan należy wykonać na dużej kartce A4 z podziałem tabelek na dni tygodnia. Coś w stylu planu lekcji z uwzględnieniem godzin. Nad wierszem z nazwą tygodnia robimy 1-3 wiersze puste, w które wpiszemy nasze stałe, ogólne obowiązki np. Środa – 1. nauki i szkolenia oraz 2. rozliczanie faktur. Taki plan jest świetny dla osób prowadzących biznes z domu, gdyż mogą sobie ustalić w jakie dni, jakie zadania należy wykonać i skupiać się tylko na nich. Także wspaniale się sprawdza w przypadku rozpisania regularnych treningów np. biegania czy gimnastyki, a także nauki.

[/tx_column]
[/tx_row]

[tx_row]
[tx_column size=”1/2″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Wokół stałych punktów dnia” tag=”h2″ size=”24″ margin=”24″ align=”left”]

[/tx_column]
[tx_column size=”1/2″]

W ten sposób możesz planować, gdy masz stałe punkty dnia takie, jak modlitwa, posiłki, zajęcia szkolne, wykłady itp. Kiedy w kalendarz w formacie A4 z godzinami wpiszesz stałe momenty dnia, które są nie do ruszenia to będziesz widzieć, ile czasu realnie masz na inne akcje i działania. Następnie raz w tygodniu określasz plan działania w oparciu o te stałe momenty. Bardzo pomaga przy dzieciach, gdy mają jakieś dodatkowe zajęcia w konkretne dni. Taki plan jest świetny, gdy chcemy prowadzić jakąś dodatkową działalność, która nie zajmuje nam wiele czasu i możemy ją prowadzić między głównymi zadaniami.

[/tx_column]
[/tx_row]

[tx_row]
[tx_column size=”1/2″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Za pomocą podręcznego plannera” tag=”h2″ size=”24″ margin=”24″ align=”left”]

[/tx_column]
[tx_column size=”1/2″]

Osobiście nie jestem zwolenniczką plannerów, ale wiem, że wiele osób z nich korzysta i jest zadowolonych. Moje próby pracy z kalendarzem podręcznym kończyły się na tym, że zapisywałam do niego to, co powinno być zrobione, a potem zapominałam do niego zaglądać. Jeśli jesteś osobą, która chętnie używa kalendarza i lubi go nosić ze sobą to wpisywanie do niego najważniejszych zadań sprawdzi się u Ciebie. Niektórzy zalecają zapisywanie w kalendarz tylko spotkań lub ważnych dat, a kolorem zaznaczanie czasu niedostępnego, z powodu stałych zajęć. Inni wpisują konkretne zajęcia w konkretne godziny np. 8:00-9:00 praca nad projektem X; 9:00-9:30 przerwa śniadaniowa; 9:30-12:00 przygotowanie prezentacji itp.

[/tx_column]
[/tx_row]

[tx_row]
[tx_column size=”1/2″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Lista zadań + miesięczny kalendarz” tag=”h2″ size=”24″ margin=”24″ align=”left”]

[/tx_column]
[tx_column size=”1/2″]

Praca z listą zadań i miesięcznym kalendarzem polega na tym, że po stworzeniu listy zadań i posegregowaniu jej według ważności wpisuje się w jednej dzień miesiąca maks. 3 najważniejsze zadania, które muszą zostać zrealizowane. Wcześniej zaznacza się ważne spotkania, dni wolne i święta, żeby wiedzieć realnie ile jest dni na konkretną pracę. Zadania wpisane w kalendarz są sformułowane dość ogólnie np. 1 września stworzyć wpis o nawykach. Raz w tygodniu tworzy się listy dzienne, gdzie wypisuje się szczegóły danych projektów np. 1 września: treść wpisu, grafika tytułowa, sprawdzenie wpisu, sprawdzenie SEO, stworzenie grafik do treści, dodanie zdjęć do treści.

[/tx_column]
[/tx_row]

[tx_row]
[tx_column size=”1/2″]

[tx_heading style=”default” heading_text=”Organizowanie dnia za pomocą Sticky Notes” tag=”h2″ size=”24″ margin=”24″ align=”left”]

[/tx_column]
[tx_column size=”1/2″]

Jest  to metoda, z której aktualnie korzystam i lubię ją. Sprawdza się świetnie dla osób pracujących na komputerze, gdyż elektroniczne karteczki można jednym kliknięciem wyświetlić na monitorze i z łatwością kontrolować, co należy wykonać. U mnie jest ich dokładnie 3. Na pierwszej zapisuję zadania związane z pracą i w kolejności od najważniejszych w wymiarze tygodniowym, na drugiej ważne daty i umówione spotkania, a na trzeciej obowiązki domowe i zaplanowany odpoczynek. Po wykonanym zadaniu kasuję je, aż karteczka pod koniec tygodnia robi się pusta. Zapełniam ją ponownie, gdy szykuję nowe planowanie na konkretny tydzień. Te tygodniowe zadania są rozpisywane w kontekście większych celów, których osiągnięcie wymaga czasu.

[/tx_column]
[/tx_row]

[tx_calltoact button_text=”Planowanie dla każdego oraz wytyczne dla perfekcjonisty” url=” http://leurien.com/planowanie/”] O ogólnych zasadach planowania pisałam tutaj »» [/tx_calltoact]